Tvarus asortimentas – drugelio efektas ir juodoji dėžė tiekimo grandinėje

Tvarus asortimentas – drugelio efektas ir juodoji dėžė tiekimo grandinėje

Caffeine Line

Tvarumui labai tinka drugelio efekto metafora – maži veiksmai gali turėti labai didelius padarinius. Cukraus kiekis mano nusipirktame pyrago gabalėlyje neatrodo, kad gali būti susijęs su sausra Ispanijoje. Tačiau žiūrėdami į tvarumą kaip į kompleksišką procesą, matome, kad ir mano pyragas, ir vandens tiekimo ribojimai Barselonoje, ir žmogaus teisių pažeidimai tekstilės fabrikuose pietryčių Azijoje yra to paties fenomeno dalis.

Savo kasdieniniame gyvenime esame pripratę prie visame pasaulyje visais metų laikais prieinamų maisto prekių. Vaikštant po parduotuves, sunku pagalvoti, kad mūsų kiekvieną dieną vartojami produktai kaip kava ir šokoladas auga už tūkstančių kilometrų. Mūsų supratimas, kaip maisto prekės pasiekia parduotuvių lentynas, gali būti grindžiamas Bruno Latūro ,,juodosios dėžės” (,,blackboxing”) principu. Tai reiškia, kad mes suprantame kažkokios sistemos pradžią ir pabaigą – kažkur auga kakavos pupelės; mes suvalgome šokoladuką. Sistemos vidurinės grandies procesai mums lieka nepažįstami ir nesuprantami – mes juos paslėpiame ,,juodojoje dėžėje”.

Tvarios tiekimo grandinės mums atskleidžia, kas slepiasi tose ,,juodosiose dėžėse”. Su tvarumu susiję, kituose žemynuose vykstantys gamtiniai procesai staiga pradeda atsispindėti ir mūsų lėkštėse. Drugelio efektas tampa labai aiškus – mano suvalgytas pyrago gabalėlis tikrai yra susijęs su vardan palmių aliejaus plantacijų iškertamais atogrąžų miškais.

Viena tvariausių ir trumpiausių tiekimo grandinių ,,Caffeine” ir ,,Narvesen” asortimentuose yra iš ,,Leafood” vertikalaus ūkio atkeliaujantys žalumynai, kuriuos galima rasti mūsų sumušiniuose, salotose ir glotnučiuose. Vilniuje esantis ,,Leafood” vertikalus ūkis yra didžiausias tokio tipo ūkis Baltijos šalyse, jame kiekvieną dieną ištisus metus auga salotos ir žalumynai. Žalumynai auga ne dirvožemyje, o vandenyje, jiems yra sukurtos tobulos augimo sąlygos, nėra naudojami pesticidai ar kitos cheminės medžiagos. Kadangi kiekvienais metais yra netenkama didelių kiekių žemės ūkio derliaus dėl dirvožėmio erozijos, ir klimato kaitos padariniai tik intensyvėja, tokie vertikalūs ūkiai yra tvaraus ūkininkavimo ateitis.

Cukrus ir palmių aliejus yra produktai, kurių gamyba stipriai eikvoja žemės, vandens ir oro resursus. Jų perteklius taip pat yra kenksmingas žmogaus organizmui. Todėl iš savo populiariausio deserto išėmėme palmių aliejų ir 34% sumažinome cukraus kiekį. Šis pokytis ne tik padarė šį produktą sveikesniu, bet ir sutrumpino žaliavų tiekimo grandinę. Tai yra puikus pavyzdys, kaip tvarios prekės gali būti skanios, sveikos ir tvarios.

Kol dar nesugebame savo šiltnamiuose užauginti kakavos pupelių, mūsų šokoladas tikrai iki mūsų keliaus ilgesnį atstumą, nei mes keliaujame per atostogas. Tikrai neišaiškinsime visų paslapčių, kurios glūdi tiekimo grandinių ,,juodosiose dėžėse”. Tačiau yra verta stengtis suprasti kaip ir iš kur atsiranda mūsų maistas, yra verta pasirinkti tvaresnį produktą. Jei tvarumas išties gali būti lyginamas su drugelio efektu, verta prisiminti, kad vieną dieną ir mes galime išgyventi mažo veiksmo didelį padarinį.

 

 

GRĮŽTI ATGAL
0